ବର୍ମିଂହାମ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ମହିଳା କ୍ରିକେଟ

0
7

ମେଲବୋର୍ନ,୧୩।୮(ପିଟି)- ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍‌। ୨୦୨୨ରେ ବର୍ମିଂହାମ ସଂସ୍କରଣରେ ମହିଳା ଟି୨୦ ସାମିଲ କରାଯିବା ନେଇ କମନଓ୍ବେଲଥ ଗେମ୍ସ ଫେଡେରେଶନ (ସିଜିଏଫ୍‌) ଓ ଆଇସିସି ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟ କେବଳ ଥରେ ୧୯୯୮ରେ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା। କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ସଂସ୍କରଣରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୨୨ ବର୍ମିଂହାମ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଜୁଲାଇ ୨୭ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯିବ। ଏଥିରେ ୮ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ। ମହିଳା କ୍ରିକେଟ ପ୍ରଥମ ଥର ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାର ଅଂଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମେ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି ସିଜିଏଫ୍‌ ସଭାପତି ଡାମେ ଲୌସି ମାର୍ଟିନ କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଆଇସିସି ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମନୁ ସାହନେ କହିଛନ୍ତି, ମହିଳା ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପାଇଁ ଏହା ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଇଭେଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ୮ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଏଜବାଷ୍ଟନଠାରେ ଖେଳାଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସେମିଫାଇନାଲ ସମେତ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। କ୍ରିକେଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଇଭେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ। ଏଥିନେଇ ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ଅଫିସିଆଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଆସୋସିଏଶନ ମହିଳା ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟକୁ ବର୍ମିଂହାମ ଗେମ୍ସରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଆଇସିସି ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଓ୍ବେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟକୁ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ସିଜିଏଫ୍‌ର ବୋର୍ଡ ମିଟିଂରେ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

.