କଟିବ କେମିତି -୨୦୧୯

0
192

(ଚଳିତ ବର୍ଷାରମ୍ଭରୁ ବୃହସ୍ପତି ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷଯାଏ ବିଛା ରାଶିରେ ଓ ଶନି ଧନୁରାଶିରେ ରହିବେ । ରାହୁ ଓ କେତୁ ଯଥାକ୍ରମେ ମକର ଓ କର୍କଟରେ ରହି ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖ ଠାରୁ ବର୍ଷ ଶେଷଯାଏ ରାହୁ ମିଥୁନ ରାଶିରେ ଏବଂ କେତୁ ଧନୁରାଶିରେ ରହିବେ । ଗ୍ରହଗୋଚରାନୁକ୍ରମେ ରାଶି ସମାଚାର ବର୍ଣ୍ଣିତ)

ମେଷ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଚୁ, ଚେ, ଚୋ, ଲା, ଲୀ, ଲୁ, ଲୋ, ଅ)
ଏ ବର୍ଷ ଆପଣଙ୍କୁ ବର୍ଷାରମ୍ଭରେ ଭାଗ୍ୟ ଉନ୍ନତିର ଆଶାକୁ ଉଜ୍ଜିବିତ କରିବ । ମାନ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ି·ଲିବ । ସୁଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜ୍ଜନ କରିବେ । ପରନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ବା ଜୁଲାଇ ମାସରେ କୌଣସି ଆକସ୍ମିକ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଶୋକ କରିବାର ଆଶଙ୍କା, ସାମୟିକ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବେ । ଅଯଥାରେ ବ୍ୟୟ ବୃଦ୍ଧି ବିଚଳିତ କରିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷରେ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ବେଶ୍ ଆମୋଦିତ ହେବ । ଗୃହନିର୍ମାଣ ବା ଗୃହ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସମ୍ଭାବନା । ଅନେକ ସମୟରେ ଅଯଥାରେ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାନସିକ ପୀଡ଼ା ପାଇ ପାରନ୍ତି । ରୋଜଗାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ପାରିବାରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ । ନଚେତ୍ ଆତ୍ମୀୟସ୍ୱଜନଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଉପୁଯିବ । ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆପଣେଇ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ । ହେଲେ ଦୂରଯାତ୍ରା ଆଶଙ୍କା, ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅକସ୍ମାତ୍ କୌଣସି ବଡ଼ ସାଫଲ୍ୟତା ମିଳିବ । ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ଭାଜନ ହେବେ । ମହିଳାମାନେ ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବେ । ଛାତ୍ରୀ ଓ ଛାତ୍ରମାନେ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ବିଦ୍ୟାରେ ମନ ନିବେଶ କରିବେ ।

ବୃଷ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଇ, ଉ, ଏ, ଓ, ବା, ବି, ବୁ, ବେ ବେ ।)
ଏ ବର୍ଷ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଅଯଥା କଳହ ତଥା ଯୁକ୍ତିତର୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଶ୍ରେୟସ୍କର ହେବ । ତଥା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧର ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବାର ଆଶା । ପରିବାରକୁ ନେଇ ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା । ଯାତ୍ରାରେ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗ । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପାରକରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବେ । ସାଂସାରିକ ଜୀବନରେ ବୁଝାମଣାର ଅଭାବରୁ ମତମତାନ୍ତର ସୃଷ୍ଟି । ନିଜର କ୍ରୋଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିହୀନ କଲେ ଅସୁବିଧାର ଆଶଙ୍କା, କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ଥିବା ବା ·ଲିଥିବା ମାଲି ମକଦ୍ଦମାରେ ବିଜୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ । ଆୟଠାରୁ ବ୍ୟୟର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଶେୟାର ବଜାରରେ ଆପଣ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ବନ୍ଧୁପରିଜନ ଅନେକ ସମୟରେ ନିରାଶ କରିବେ । ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନମ୍ରତା ବ୍ୟବହାର ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭାନ୍ୱିତ କରିବ । ·କିରି ଜୀବନରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହେବେ । ମହିଳାମାନେ ସଂସାର ଜଞ୍ଜାଳରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜର ଜିଦ୍ଖୋର ପଣରୁ କ୍ଷତିରେ ପଡ଼ିବେ ।

 

ମିଥୁନ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – କା, କୀ, କୁ, ଘ, ଙ, କେ, କୋ, ହ)
ଏ ବର୍ଷ ଆପଣଙ୍କର ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି ତଥା ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା କାରଣରୁ ଶାରୀରିକ ପୀଡ଼ା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ଉଦରଗତ ପୀଡ଼ା ପାଇଁ ସାମୟିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବାର ଆଶା । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନରଲେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । କୌଣସି କାରଣରୁ ପଡ଼ୋଶୀ ତଥା ପାରିବାରିକ ମତାନ୍ତର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶା । ଆୟବ୍ୟୟ ପ୍ରାୟତଃ ସମାନ ରହିବ । ନିଜ ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ ମନେ କରିବେ । ଅକସ୍ମାତ୍ କୌଣସି ସୂତ୍ରରୁ ଧନାଗମ ହେବାର ସୂଚନା । ଯାନବାହନରେ ଯିବା ଆସିବା ସମୟରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରଣୀୟ । ଅନ୍ୟଥା ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ ସଂଯମତା ଅବଲମ୍ବନ ନକଲେ ଅଯଥା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟିର ସମ୍ଭାବନା । ପତିପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ବୁଝାମଣା ରକ୍ଷାକରିବା ଉଚିତ । ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ଥାନ ପତନ ଲାଗିରହିବ । ନିଜ ସହଯୋଗୀ ସ୍ୱାର୍ଥପର ହୋଇପାରନ୍ତି । ·କିରିରେ ପଦୋନ୍ନତି ଯୋଗ ରହୁଛି । କିନ୍ତୁ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ହିଂସାର ଶିକାର ହେବେ । ମହିଳାମାନେ ନୂତନ ଗୃହପ୍ରବେଶର ସୁଯୋଗ ଲାଭ କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଶ୍ରମାନୁପାତରେ ଫଳ ଲାଭକରି ଆନନ୍ଦିତ ହେବେ ।

କର୍କଟ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ହି, ହୁ, ହେ, ହୋ, ଡା, ଡୀ, ଡୁ, ଡେ, ଡେ ।) ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ମନକୁ ବିଚଳିତ କରିବ । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ଅନ୍ୟ ମନସ୍କତା ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତତା ଅନୁଭବ କରିବେ । ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ମତଭେଦ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ତଥାପି ପରିବାରରେ ଶାନ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବେ । ରୋଜଗାରର ପରମାଣ ବଢ଼ିବ । ପୁରାତନ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇ ଅ ।ନନ୍ଦିତ ହେବେ । ଅଯଥା ଖର୍ଚ୍ଚ ସାମୟିକ ଭାବରେ ହୋଇ·ଲିବ । ବର୍ଷର ଶେଷ ଦୁଇ ମାସ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ କଟାଇବେ । ଯାନବାହନ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଥିବାରୁ ·ଳନା ସମୟରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କଲେ ଉତ୍ତମ, ମାନ ସମ୍ମାନରେ ଉନ୍ନତି ପରଲକ୍ଷିତ ହେବ । ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଭ କରିବେ । ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତି ମନ ବଳାଇ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଦୋନ୍ନତି ହେବା ସହିତ ପରିଶ୍ରମର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ । ମହିଳାମାନେ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏ ବର୍ଷ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ସାଫଲ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ ।

ସିଂହ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ମା, ମି, ମୁ, ମେ, ମୋ, ଟା, ଟି, ଟୁ, ଟେ ।)
ଏ ବର୍ଷ ଆପଣଙ୍କର ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ମାନ-ସମ୍ମାନ ଓ ଯଶ ଖ୍ୟାତି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସୂଚନା । ଅ·ନକ ପ୍ରାପ୍ତି କରି ଆନନ୍ଦିତ ହେବେ । କୁଟୁମ୍ବ ବା ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ସହିତ ଜମିଜମା ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଉପୁଜିପାରେ । ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ନିମନ୍ତେ ଯଥେଷ୍ଟ ଯତ୍ନବାନ୍ ହେବା ଉଚିତ । ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଆନନ୍ଦ ଲାଭ ହେବ । ବାଦବିବାଦ ଯାହାକିଛି ଉପୁଜିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନାୟାସରେ ତାହା ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ । ଅନେକ ସମୟରେ ଅସହାୟତା ବୋଧ ହେବ । ଶୁଭକାର୍ଯ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ଅନୁକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ଆସିବ ନାହିଁ । ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶାନ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବେ । କୌଣସି ଗୁରୁଜନ ବା ପ୍ରିୟବନ୍ଧୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁରେ ସନ୍ତାପିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା । ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶ୍ରାମନୁସାରେ ଲାଭବାନ୍ ହେବାର ସୂଚନା । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ଅସହଯୋଗରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ଉପୁଯିବ । ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷର ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ଭାଗ ଅଶାନ୍ତିରେ କାଟିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କର୍ମପଥରେ ଅଧିକ ପ୍ରଯତ୍ନଶୀଳ ହେଲେ ଆଶାନୁରୂପ ଫଳ ଲାଭ କରିବେ।

କନ୍ୟା : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଟୋ, ପ, (ପ୍ର), ଷ, ଣ, ଠ, ପେ, ପେ ।)
ଅ ।ପଣଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶୁଭାଶୁଭ ମିଶ୍ରିତ ଫଳ ଲାଭ ହେବ । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ରମଶଃ ଅଗ୍ରସର ହେବେ । ତଥାପି ଶତ୍ରୁମାନେ ସର୍ବଦା ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ । ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଶଙ୍କା । ବନ୍ଧୁ ମତାନ୍ତର ହେତୁ ପାଖ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିବେ । ପାରିବାରିକା ଜୀବନରେ ସାମାନ୍ୟ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଛାଡ଼ି ପ୍ରାୟତଃ ସୁରୁଖୁରୁରେ ବିତିବ । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମୟିକ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରାର ସୁଯେ ।ଗ ଆସିପାରେ । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ପାଇଁ ମନରେ ବ୍ୟାକୁଳତା ଆସିବ । କୌଣସି ଜମିବାଡ଼ି କ୍ରୟ କିମ୍ବା ଗୃହନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ଆସିବ । ବ୍ୟବସାୟ ଧୀର ମନ୍ଥର ଗତିରେ ·ଲିବ । ଲାଭର ପରିମାଣ କମ୍ ହେବ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝାମେଲା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ବାଞ୍ଛନୀୟ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷଟି ଖୁବ୍ ଭଲ । ପୁରାତନ କାର୍ଯ୍ୟ ସାଧନରେ ଆନନ୍ଦ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପଢ଼ାପଢ଼ିରେ ଅଗ୍ରସର ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଖେଳକୁଦରେ ଆଘାତ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ତୁଳା : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ରା, ରୀ, ରୁ, ରେ, ରୋ, ତା, ତୀ, ତୁ ତେ) ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଆପଣଙ୍କ ଶନି ଏବଂ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କର ଗୋଚରରେ ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଭୟରେ ଆଗେଇ ·ଲିବେ । ଶତ୍ରୁମାନେ ପରାହତ ହେବେ । ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କଲେ ମଧ୍ୟ ଜୁଲାଇ ଓ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । କୌଣସି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବାର ସୂଚନା । ଆମୋଦ ପ୍ରମୋଦରେ କାଳାତିପାତ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବିଭିନ୍ନ ସୂତ୍ରରୁ ଆୟର ପରିମାଣ କ୍ରମେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ । ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଆସିବ । ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗଦାନ କରି ପ୍ରଶଂସା ଭାଜନ ହେବେ । ନିଜର ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଯାନ ବାହନ ବା ଜମିବାଡ଼ି କ୍ରୟ କରିପାରନ୍ତି । କୌଣସି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଆୟ ବଢ଼ିବାର ଆଶା । ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି କରି·ଲିବେ । କର୍ମ·ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତାରିତ ହେବେ । ·କିରି ବା କର୍ମଜୀବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ଷଟି ଅନୁକୂଳ ହେବ । ପଦୋନ୍ନତିର ଆଶା । ଲୋକସମ୍ପର୍କ ଓ ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ବଢ଼ିବ । ମହିଳାମାନେ ହସ ଖୁସିରେ ସାରା ବର୍ଷ ବିତାଇବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ମନ ନିବେଶ କରି ପ୍ରଶଂସିତ ହେବେ ।

ବିଛା : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ତୋ, ନା, ନୀ, ନୁ, ନେ, ନୋ, ଯା, ଯୀ, ଯୁ) ଆପଣଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ବୃହସ୍ପତି ହେତୁ ଫଳ ସେତେ ଶୁଭଦାୟକ ହେବନାହିଁ । ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟବ୍ୟସ୍ତତା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରିବେ । ଅଶାନ୍ତି, ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ତଥା ଅସ୍ଥିରତାର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । କରାଯାଉଥିବା କାମ କ୍ରମେ ପଛେଇ ଯିବ । ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ପ୍ରାୟତଃ ଭୋଗ କରିବେ । ଉଦର ପୀଡ଼ା ସହିତ ହସ୍ତ ଓ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ଆୟ ଅନୁପାତରେ ବ୍ୟୟର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ । ଫଳରେ ଋଣ ଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା । ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ବେଶ୍ ଶାନ୍ତିରେ କଟିବ । ଘରେ ସହଯୋଗ ଲାଭ କରିବେ । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ଉନ୍ନତିରେ ଆପ୍ୟାୟିତ ହେବେ । ବହୁ ସମୟରେ ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଚିନ୍ତାରୁ ଜଞ୍ଜାଳ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା । ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପରଂ ଅବସ୍ଥା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ୍ ନହେଲେ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ । ·କିରି ଜୀବନରେ ଯଶ ଖ୍ୟାତି ଅବ୍ୟାହତ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିଶ୍ରମର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ । ମହିଳାମାନେ ପରିବାରରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବଜାୟ ରବେ । ଆମୋଦ ପ୍ରମୋଦରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ କ୍ରମାନୁଯାୟୀ ଫଳ ଲାଭ କରି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷାରେ ସାଫଲ୍ୟତା ଅର୍ଜ୍ଜନ କରିବେ ।

ଧନୁ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଯେ, ଯୋ, ଭ, ଭି, ଭୁ, ଧ, ଫ, ଦ, ମେ)
ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାରା ଜନ୍ମ ଶନି ତଥା ଦ୍ୱାଦଶ ବୃହସ୍ପତି ବଳବତ୍ତର ରହିବେ । ଫଳରେ ଶୁଭଠାରୁ ଅଶୁଭ ଫଳାଧିକ୍ୟ ଆଶଙ୍କା । ପ୍ରାୟ ସମୟ ଅସ୍ଥିରତା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଜାରି ରହିବ । ସାମୟିକ ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ବୋଧ କରିବେ । ମନର ଆଶା ଆଶାରେ ହିଁ ରହିଯିବ । ଆୟ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଅଯଥା ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ଋଣଗ୍ରାହୀ କରାଇ ପାରେ । ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଲାଭ କରିବେ । କିନ୍ତୁ ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ ବୋଧ ହେବ । ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରମ କରି ମଧ୍ୟ ଅପମାନିତ ହେବେ । ବିବାଦାସ୍ପଦ ବାର୍ତ୍ତା ବିନିମୟରୁ ହୁଏତ କୋର୍ଟକଚେରୀକୁ ଯିବା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଯିବ । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ସହଯୋଗ ପାଇ କିଛିଟା ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ କରିବେ । ବ୍ୟବସାୟରେ ମନ୍ଥରତା ବିଚଳିତ କରିବ । ଆୟଠାରୁ କ୍ଷତିର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରେ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ଅସଯୋଗ ବ୍ୟଥିତ କରିବ । ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଯୋଗ ରହୁଅଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାରାବର୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାରେ ବିଚଳିତ ହେବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧ୍ୟାପନାରୁ ବିରତ ରହି ଅକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ।

ମକର : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ମୋ, ଜା, ଜୋ, ଖୁ, ଖେ, ଖୋ, ଗା, ଗୀ) ଆପଣଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷର ଫଳ ଶୁଭାଶୁଭ ମିଶ୍ରିତ ଅଟେ । ଶନିଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଅଶୁଭ ଫଳଦାୟକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏକାଦଶ ବୃହସ୍ପତି ସମସ୍ତ ଆପଦକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଶୁଭ ଫଳ ଦାନ କରିବେ । ଦେହ ଓ ମନ ଭଲ ରହିବ । କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲାଭ କରି ଆପ୍ୟାୟିତ ହେବେ । ଆୟ ଭଲ ହେବ । ପୁରାତନ ଋଣ ପରିଶୋଧ ନିମନ୍ତେ ଅନୁକୂଳ ଅବସ୍ଥା ଆସିବ । ଜମିବାଡ଼ି କ୍ରୟ କିମ୍ବା ନୂତନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଧୀର ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଅଗ୍ରସର ହେବ । ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ନିଜର ଜୀବନ ସଙ୍ଗିନୀର ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ଲାଭ କରି ଉନ୍ନତି କରି ·ଲିବେ । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଦୂରଯାତ୍ରା ଯୋଗେ କର୍ମପଥରେ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ । ମୂଲ୍ୟବାନ୍ ଗୃହ ଉପକରଣ କ୍ରୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଆସିବ । ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ନୂତନ ଚିନ୍ତାର୍ଥୀ ହେ ।ଇ ଅଧିକ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ପ୍ରଶଂସାଭାଜନ ହେବେ । ମହିଳାମାନେ ଅ ।ନନ୍ଦରେ ବର୍ଷଟି କାଟିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପଢ଼ାପଢ଼ିରେ ଶୁଭଫଳ ଲାଭ ହେବ ।

କୁମ୍ଭ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଗୁ, ଗେ, ଗୋ, ସା, ସି, ସୂ, ସେ, ସୋ, ଦ)
ଆପଣଙ୍କର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶନି ଓ ବୃହସ୍ପତି ଶୁଭ ସ୍ଥାନରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିବା ହେତୁ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁବିଧାକୁ ଛାଡ଼ି ବର୍ଷ ଭଲରେ କଟିବ । ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ଓ ସହାନୁଭୂତି ପାଇବେ । କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ଲାଭ । ଆୟରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । ଦୂରଯାତ୍ରା ଭ୍ରମଣାଦି ଯୋଗ ରହୁଅଛି । ମାତ୍ର ବହୁ ସମୟରେ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ବାଞ୍ଛନୀୟ । ମଙ୍ଗଳକାର୍ଯ୍ୟ ବା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକରି ପ୍ରଶଂସା ଭାଜନ ହେବେ । ଶତ୍ରୁମାନେ ଆପେ ଆପେ ଦୂରେଇ ଯିବେ । ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣର ସୁଯୋଗ ଆସିବ । ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷରେ ପହଞ୍ôଚବ । ବର୍ଷର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଉଦର ଅଥବା ସ୍ନାୟବିକ ପୀଡ଼ାର ଆଶଙ୍କା । ବ୍ୟବସାୟରେ ପରିଶ୍ରମାନୁସାରେ ପ୍ରଚୁର ଲାଭ ହେବ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଦୋନ୍ନତି ବା ପଦମର୍ଯ୍ୟାଦା ବୃଦ୍ଧି । ସମ୍ମାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବେ । ମହିଳାମାନେ ନୂତନ ବନ୍ଧୁ ଲାଭ କରିବା ସହିତ ହସ ଖୁସିରେ ଦିନ କାଟିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ।

ମୀନ : (ନାମର ଆଦ୍ୟ ଅକ୍ଷର – ଦୀ, ଦୁ, ଥ, ଝ, ଜ୍ଞ, ଦେ, ଦେ ।, · ଚି)
ଆପଣଙ୍କର ଚଳିତବର୍ଷ ବେଶ୍ ଭଲରେ କଟିବ । ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଆସିବ । ସାମାଜିକ ସ୍ତରରେ ନିଜର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପ୍ରତିପତ୍ତି ବଢ଼ାଇବ । ପରିଶ୍ରମ ଅଧିକ ପଡ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମାନୁଯାୟୀ ସୁଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ । ରେ ।ଜଗାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମରୁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । ଦାନ, ଧର୍ମ, ସେବା ଇତ୍ୟାଦି କର୍ମରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରି ପ୍ରଶଂସାଭାଜନ ହେବେ । ନିଜର କ୍ରୋଧକୁ ସମ୍ବରଣ କରିବେ । ନଚେତ୍ ଅଯଥା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ମନକୁ ଭାରାକ୍ରାନ୍ତ କରିବ । ବାକ୍ ସଂଯମତା ରବା ବାଞ୍ଛନୀୟ । ପାରିବାରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତାରିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି । ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହେବ । ଜମିଜମା କ୍ରୟ ଅଥବା ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଗ ରହୁଅଛି । ସନ୍ତାନ ସନ୍ତତିଙ୍କ ଉନ୍ନତିରେ ଆନନ୍ଦିତ ହେବେ । ବ୍ୟବସାୟ ଧୀର ମନ୍ଥର ଗତିରେ ·ଲିଲେ ମଧ୍ୟ ଲାଭରେ ରହିବେ । ·କିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି । ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ଖୁସିରେ ଦିନ କାଟିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆଶା ଆକାଙ୍କ୍ଷା ପୂରଣ କରିପାରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧ୍ୟାପନାରେ ଉନ୍ନତି କରିବା ସହିତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ ।